Kurumsal Kimlik Örnekleri

Kurumsal Kimlik Örnekleri
18.10.2021
387

Kurumsal kimlik tasarımı nedir?

Bir kurumun faaliyette bulunduğu sektörde varlığını güvenli ve etkili bir biçimde sürdürmesi ve büyümesi için; sektördeki gücünü ve güvenilirliğini en etkili biçimde dışarıya yansıtma yöntemidir. Kurumsal kimlik tasarımı; kurum için oluşturulacak logo, markalar ve kurumu doğru tanımlayacak içerik bilgileri ile bunları ifade etmek üzere kullanılacak renkler ve seçilecek yazı karakteriyle bir anlam kazanır. Kurumsal kimlik tasarımının etkileyici bir görselliğe sahip olması, kurumun güvenilirliği ve sektördeki profesyonelliği konusunda en etkili mesajların verilmesini sağlar. Sadece gözlere hitap etmez ayni zamanda müşteri ruhlarına da hitap etme olanağı verir. Marka kimliğiniz ise sizi sektördeki diğer şirketlerden ayırt edilip ön plana çıkmanızı sağlamakta olan, müşterileriniz tarafından kolay algılanma biçiminizi belirleyen kurumsal kimliğin en önemli ögelerinden birisidir.

Firma Kimliği ve Markalaşma

Kurumsallığı yansıtan en önemli ögelerden birisi de logodur. Kurumun iş ve faaliyet alanını tanımlayacak yazı, grafik veya her ikisinin bileşiminden meydana gelen görselliğe ve renklere sahip olarak tasarlanmış logo; marka kimliğinin müşterilerce algılanıp hatırlanmasının en etkili unsurlarından birisidir. Sadeliği yanında yazı yöntemleri ve görselliği logonun hatırda kalıcılığını etkileyen bir unsurdur.

Görsellik bir kurumun tanınabilirlik ve hatırlanabilirlik kriterinin en önemli ögesidir. Bu yalnızca, logo ya da marka kimliği üstünde değil, hemde firmada kullanılacak olan marka kimlik rehberine de (kartvizit, antetli kağıt ve zarf, fatura ve belgeler klasörler, personel ve araç kartları, bayrak ve flamalar, tabelalar, sunum şablonları, dosyalar, klasör sırtlıkları, promosyonlar, iş süreçleri ile alakalı basılı kağıtlar, masa üstü kimlikler, araç üstü uygulamalar v.B,) ve hemde kurumun gerçekliğine de (çalışanlar ve çalışma departmanlarına ki dekorasyonlara) yansıtılmalıdır.

Kurumsal Kimlik ve Çalışan Memnuniyeti

Firma kimliğinin en önemli bileşenlerinden birisi de kurum çalışanlarının kuruma bağlılıkları ve kurum memnuniyetleridir. Çalışanlar şirket ruhunu ne kadar içselleştirir ve bunu dışarıya yansıtabilirlerse şirketin saygınlığı ve kabul edilebilirliği o derece yükselir. İster kurumun sektördeki faaliyet alanı ile ilgilenenler olsun isterse kurumun sektördeki faaliyetleriyle hiç ilgili dahi olmasın, sosyal ortamda bulunun bireyler, kurum çalışanlarını kurum içi ve kurum dışı davranışları üzerinden değerlendirerek kurumsal kimlik hakkında bilgi sahibi olabilirler. Kurum çalışanlarının yüzü ve davranışları bu nedenle, daima kurumsal kimliğin tanınması ve kabullenilmesinde en büyük etkenlerden biri olmaktadır.

Medyada Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumsal kimliğin dışarıya yansıtılmasında ve geniş kitlelere ulaştırılmasında medyanın ayrıcalıklı bir önem ve önceliği vardır. Teknolojinin ve kitlesel iletişim araç ve yazılımlarındaki gelişmeler, çağımızda kurumsal kimliğin medya üzerinden süratle geniş kitlelere ulaştırılmasına imkan vermektedir. Bunun yanında medya üzerinden yapılacak gerek marka ve gerekse kurum faaliyet alanındaki üretimler ve ürünlerin nitelikleri ile kuruma ulaşılmasının kolaylaştırılması için tedbirler alınmalıdır. Bu nedenle kurumsal kimliğin yayılması ve tanıtılması için medyanın etkin olarak kullanılması zorunluluk arz etmektedir.

Katalog tasarımında müşterilerin sizinle kolaylıkla ve hatta bedava dağıttığı iletişim kurma imkanlarını sununuz. Şunu bilmelisiniz ki; iyi bir katalog fakat yaratıcı fikirlere sahip uzman bir tasarımcının elinde şekillenebilir.

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Gökhan DAĞLI
Gökhan DAĞLI
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?